KIKE wspiera współpracę Energi z samorządami

KIKE wspiera współpracę Energi z samorządami

Ponad 150 samorządowców i przedstawicieli regionalnych instytucji wzięło udział w zorganizowanej przez Energa-Operator konferencji. Spotkanie w Sierpcu było trzecim z cyklu wydarzeń prowadzonych pod hasłem „Zasilamy rozwój – sieć, która napędza społeczności”. Dyskutowano m.in. o rozbudowie sieci elektroenergetycznych, potencjale OZE dla lokalnej gospodarki, a także budowaniu samowystarczalnych energetycznie wspólnot. Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć Krajowej Izby Klastrów Energii, którą reprezentował dyrektor zarządzający Tomasz Drzał.

Konferencja w Sierpcu, którą objął swym patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego, poświęcona była miastom i gminom z terenu płockiego oddziału Energa-Operator.

– Transformacja to nie trend – to konieczność. A ten region ma wszystkie atuty, by stać się liderem tej zmiany. Nowoczesna sieć elektroenergetyczna to fundament rozwoju gospodarczego regionów, na których działa Energa-Operator. Realizowane przez nas inwestycje wzmacniają sieci średniego i wysokiego napięcia, wdrażamy automatykę i systemy predykcyjne, które zwiększają niezawodność i skracają czas reakcji na awarie. Wpływa to zarówno na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców, jak i na atrakcyjność inwestycyjną tych terenów – podkreśliła Karolina Lipińska, wiceprezeska Energa-Operator, otwierając konferencję.

Płocki oddział Energa-Operator to kluczowy punkt na mapie energetycznej Polski. Na obszarze jego działania zlokalizowane są strategiczne przedsiębiorstwa m.in. petrochemiczne. Dynamicznie rozwijają się także odnawialne źródła energii. Energa-Operator, aby stworzyć fundamenty dla rozwoju regionów zrealizuje największy w swojej historii program inwestycyjny o wartości ponad 40 mld złotych. Spółka pozyskuje na ten cel także środki zewnętrzne m.in. w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Dialog z samorządami ma celu m.in. zaplanowanie rozbudowy i modernizacji sieci tak, aby jak najlepiej odpowiadała ona ich obecnym i przyszłym potrzebom.

Transformacja energetyczna z różnych perspektyw

Program konferencji przygotowany został przez płocki oddział Energa-Operator. Istotnym jego punktem były praktyczne aspekty powoływania i funkcjonowania społeczności energetycznych. Przedstawiciele samorządów z regionu mają świadomość wagi, jakie tego rodzaju samowystarczalne wspólnoty mają w transformacji energetycznej, a także korzyści jakie mogą mieć ich uczestnicy.

Stronę samorządową reprezentowali m.in.: Starosta Płocki, Burmistrz Sierpca, Burmistrz Gąbina, Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. Gospodarczych i Energii oraz prezeska Elektrociepłowni Ciechanów, która jest liderem pierwszego w Polsce działającego na nowych zasadach klastra energetycznego.

Cennymi uwagami i doświadczeniami dzielili się nie tylko przedstawiciele samorządów, ale również organizacji eksperckich, takich jak Krajowa Izba Klastrów Energii Elektrycznej (w osobie dyrektora zarządzającego Tomasza Drzała), którzy uczestniczyli w debacie.

Różnorodna perspektywa zaowocowała ciekawymi spostrzeżeniami na temat biznesowej współpracy samorządu z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego również w zakresie optymalnego i opłacalnego dla obu stron zarządzania przepływami energii. Dużo uwagi poświęconej zostało kwestiom rozwoju źródeł odnawialnych w miastach i gminach, w tym czasowym nadwyżkom generowanej przez nie energii, a także roli jej lokalnego bilansowania i autokonsumpcji.