Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE z wizytą w Chinach

Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE z wizytą w Chinach

W dniach 7 – 13 września 2024 Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE uczestniczyła w wydarzeniu „Europe-China Net Zero Power System Summit”. Organizatorem wyjazdu była firma Huawei. W Chinach Izbę reprezentowali członkowie rady programowej KIKE Agnieszka Spirydowicz (Prezes Zklaster) oraz Artur Kuźniacki (Dyrektor ds. Ciepłownictwa i Wytwarzania, ESV SA). Zapraszamy na relację z tego wydarzenia autorstwa Artura Kuźniackiego.

Po przelocie z Warszawy do Hongkongu dotarliśmy do miasta Shenzhen, gdzie było nasze zakwaterowanie.

Shenzhen widok z okna pokoju hotelowego.

W obiektach kompleksu Shenzhen Convention & Exhibition Center zwiedziliśmy ekspozycję producentów urządzeń związanych z wytwarzaniem, magazynowaniem, wykorzystaniem energii z OZE i elektromobilnością.

Okolica kompleksu Shenzhen Convention & Exhibition Center

Widok ogólny na wystawę.

Stoisko Huawei, na pierwszym planie ładowarki pojazdów elektrycznych.

Wieczorem obyła się gala „Huawei Digital Power Night”.

Uczestnicy naszej grupy na gali.

Kolejnego dnia, w miejscowości Dongguan zwiedziliśmy ekspozycję firmy Huawei „Watt Exhibition Hall” , która znajduje się na terenie Bantian Campus.

Pracownik Huawei przedstawia zawiłości techniczne instalacji PV i magazynów energii tworzących integralny system zasilania miasta w 100% z OZE.

Następnie uczestniczyliśmy w międzynarodowej konferencji naukowej 2 Europe-China Net Zero Power System Summit . W trakcie konferencji omawiane były tematy dotyczące wdrażania energii słonecznej na całym świecie oraz wpływ energetyki solarnej na system elektroenergetyczny.

Przesłaniem International Digital Energy Expo 2024 & Europe-China Net Zero Power System Summit było połączenie działań Chin i Europy w celu wsparcia i przyspieszenia postępu technologicznego w sektorze energetyki odnawialnej oraz magazynowania energii.

W następnym dniu odwiedziliśmy zakład produkcyjny firmy Huawei Southern Factory w miejscowości Dongguan. Zapoznaliśmy się z metodami badań obiektowych instalacji PV a w szczególności optymalizacji zarządzania produkcją energii przez inwertery.

Nasza grupa na dachu zakładu, gdzie pracuje instalacja badawcza.

Komora klimatyczna dla badania inwerterów.

Ostatniego dnia, w drodze powrotnej do Polski, zwiedziliśmy w Shenzhen piąty co do wysokości w skali świata budynek. Jego wysokość wynosi 547,6 m.

Shenzhen wysokościowiec.

Nasza wizyta w Chinach zakończyła się w Hong Kongu.

Przed wylotem zdążyliśmy poznać kilka pięknych miejsc tego miasta.

Nasza grupa na Victoria Peck. W tle panorama Hong Kongu

Widok na Hong Kong nocą.