Reprezentacja Krajowej Izby Klastrów energii w osobie Alberta Gryszczuka, była obecna w czasie pierwszego dnia Konferencji Energetycznej EuroPOWER. Prezes wziął udział w debacie „Polski miks energetyczny do 2050 roku”.
Na panelu „Polski miks energetyczny do 2050 roku” podczas odbywającej się w Warszawie Konferencji EuroPOWER & OZE POWER zaproszeni goście poruszyli kilka istotnych tematów, między innymi:
– Węgiel i gaz podstawą wytwarzania w okresie przejściowym – na jak długo?
– Zmiana podejścia do lądowej energetyki wiatrowej szansą na wielostronne korzyści społeczne i gospodarcze?
– 5.9 GW w morskiej energetyce do roku 2030 – czy to jest realne?
– Reforma systemu ETS – o co jako Polska powinna zabiegać w Komisji Europejskiej?
Debata odbywała się w składzie:
Grzegorz Tobiszowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Sekretarz Stanu w latach 2015-2019 w Ministerstwo Energii
Andrzej Legeżyński, Prezes Zarządu, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA
Artur Michałowski, p.o. Prezesa Zarządu, TAURON Polska Energia
Albert Gryszczuk, Prezes Zarządu, Krajowa Izba Klastrów Energii, Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej
Arkadiusz Krakowiak, Dyrektor, Departament Monitorowania Rynku, Urząd Regulacji Energetyki
Krzysztof Kochanowski, Prezes Zarządu, Hydrogen Poland
Tomasz Tomasiak, Dyrektor Biura Transformacji Energetycznej, Polski Fundusz Rozwoju
Mariusz Gajda, Dyrektor Zarządzający, Energa OZE
Rozmowę poprowadził Jakub Kajmowicz, Redaktor Naczelny, Energetyka24.coma24.com
Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER od początku powstania stawia sobie za cel mówienie o najbardziej aktualnych wyzwaniach i problemach dotyczących sektora energetycznego w Polsce oraz w regionie CEE. Co pół roku wszyscy kluczowi przedstawiciele branży gromadzą się, aby wspólnie przedyskutować najważniejsze aspekty funkcjonowania i rozwoju branży energetycznej.
Organizowane przez MMC Polska wydarzenie, jest najważniejszą konferencją energetyczną w kraju. Naszą misją jest stworzenie efektywnej platformy dialogu będącej miejscem konsultacji społecznych przedstawicieli rządu ze wszystkimi reprezentantami branży. Tworząc program wydarzenia bierzemy pod uwagę aktualną sytuację ekonomiczno-polityczną, aby mówić o najbardziej aktualnych wyzwaniach przed którymi stoi cały sektor. Do wyzwań tych należą m.in.: rozwój wielkoskalowych farm fotowoltaicznych, energetyki wiatrowej, nowoczesnego i efektywnego ciepłownictwa, energetyki rozproszonej, cyfryzacji i wszystkich nowoczesnych technologii dla sektora.
Zakres tematyczny Konferencji współtworzony jest wspólnie przez Rady Programowe EuroPower oraz OZE Power. W jej skład wchodzą prezesi i członkowie zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, reprezentanci administracji centralnej, regulator, przedstawiciele świata nauki i stowarzyszeń branżowych, którzy wspólnie wpływają na kształt przyszłości energetyki i polskiej gospodarki.