Krajowa Izba Gospodarcza już po raz 13 zorganizowała Meeting Gospodarczy. Tradycyjnie, jest to najważniejsze wydarzenie gospodarcze, zamykające dany rok, podczas którego z wnioskami i postulatami przedsiębiorców konfrontowani są rządzący. Głównym tematem wydarzenia było przedstawienie stanowisk wobec wyzwań stojących przed polityką energetyczną Polski. Debaty prowadzone w trakcie dotyczyły takich zagadnień jak m.in.: transformacja energetyczna, suwerenność energetyczna Polski, aktualny stan europejskiej polityki klimatyczno-energetycznej, sytuacja na krajowym rynku energetycznym, znaczenie OZE dla niezależności energetycznej Polski, kierunki modernizacji systemu wytwarzania oraz przesyłu i dystrybucji energii. Założeniem Meetingu będzie opracowanie Apelu Krajowej Izby Gospodarczej. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE (KIKE).
– Rozwój energetyki rozproszonej. Stanowcze oddzielenie działania państwowych operatorów, od Interesów spółek energetycznych. Podanie konkretnych dat zamknięcia poszczególnych kopalni. To oczekiwania poszczególnych grup społecznych w celu wypracowania dialogu i zapewnienia bezpieczeństwa energetyczne Polski – mówił Albert Gryszczuk, prezes KIKE.
Dr inż. Janusz Steinhoff (b. minister gospodarki i wiceprezes Rady Ministrów w rządzie prof. Jerzego Buzka) przekonywał, że żaden polityk indywidualnie i żadna partia polityczna nie doprowadzi do realnych zmian.
– Należy łączyć siły. Strategia nie jest dominantą w polityce. Zajmuje nas taktyka, a nie mamy strategii. Strategia powinna powstać wśród organizacji branżowych. Kolejną przeszkodą jest atmosfera społeczna i brak wiedzy – mówił na ostatniej konferencji Janusz Steinhoff.
Tymczasem, jak podaje Rzeczpospolita, zarządy koncernów węglowych, widząc pogarszającą się sytuację, wnioskują o wsparcie finansowe od państwa. Na rok 2024 przewidziano subwencje w wysokości 7 mld złotych, z czego aż 5,5 mld ma trafić do PGG. Takie działania są jedynie doraźnym rozwiązaniem i nie rozwiążą fundamentalnych problemów strukturalnych sektora. Zamiast tego potrzebne są głębsze reformy, aby zapewnić przyszłość polskiego górnictwa w zgodzie z realiami rynkowymi oraz transformacją energetyczną.
Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE, jako podmiot reprezentujący przedsiębiorców z każdego obszaru energetyki – poczynając od źródeł (energia słoneczna, wiatrowa i biogazownie), poprzez magazynowanie i wodór, a na sieciach przesyłowych kończąc – jest naturalnym partnerem dla KIG. Wspólnie jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na kształt polskiej polityki energetycznej. Jestem pewny, że Meeting gospodarczy KIG jest idealnym narzędziem do skutecznego przekazania postulatów ministrom, parlamentarzystom i urzędnikom tworzącym prawo – podkreśla Tomasz Drzał, Dyrektor Zarządzający KIKE.
Musimy w Polsce odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy być krajem uzależnionym energetycznie od innych dostawców i tam płacić za energię, czy środki przeznaczać na rozwój nowoczesnych technologii w Polsce?Budując przemysł w oparciu o OZE możemy być liderem produkcji pojazdów elektrycznych jak e-VanPL ze Zgorzelca, czy ładowarek do aut lub magazynów energii.