Ponad 500 uczestników z 67 krajów, w tym przedstawiciele Krajowej Izby Klastrów Energii, spotkało się 16 października br. w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) na konferencji Global Digital Power Summit 2021 poświęconej problematyce zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej, w tym dekarbonizacji wytwarzania energii i wykorzystaniu nowych technologii w przemyśle.
Konferencja miała stanowić inspirację do podejmowania wspólnych działań na rzecz budowy niskoemisyjnego i inteligentniejszego społeczeństwa opartego na technologiach cyfrowych. W przemówieniu inauguracyjnym Charles Yang, starszy wiceprezes Huawei i prezes globalnej sprzedaży i usług marketingowych w Huawei Digital Power, powiedział: „Neutralność węglowa stała się globalnym konsensusem i misją. Aby osiągnąć ten cel, produkcja energii musi być niskoemisyjna, a zużycie energii musi być zelektryfikowane. Huawei głęboko zintegrował technologie cyfrowe i energoelektroniczne, aby stworzyć wszystkie scenariusze niskoemisyjne rozwiązania energetyczne, obejmujące cały przepływ energii od ekologicznego wytwarzania energii do efektywnego zużycia energii”
– Osiągnięcie neutralności węglowej wymaga globalnej koalicji i działań międzynarodowych. Także w Polsce staramy się podejmować szereg inicjatyw zmierzających do zwiększenia wykorzystania OZE i produkcji niskoemisyjnej energii – podkreśla Albert Gryszczuk, prezez Krajowej Izby Klastrów Energii
Delegacja KIKE wraca z Dubaju z ogromnym bagażem inspiracji i najlepszych światowych wzorców. Jak można było zauważyć podczas szczytu w Dubaju, kraje Zatoki Perskiej, w szczególności Zjednoczone Emiraty Arabskie, znacznie wyprzedzają Polskę w procesie wykorzystywania energii odnawialnej i dążeniu do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Podejmowane w ZEA inicjatywy często koncentrują się na ochronie środowiska poprzez wykorzystanie OZE, czego doskonałym przykładem jest Strategia Energetyczna ZEA 2050 zakładająca zwiększenie wykorzystania czystej energii do 50% całkowitego zużycia energii w tym kraju. Projekty takie jak Shams 1 Station w Abu Dhabi, Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Solar Park w Dubaju czy też farmy wiatrowe świadczą o poważnym podejściu do osiągnięcia celów przyjętych w UAE Energy Strategy 2050 i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.
Podczas Global Digital Power Summit 2021 przedstawiciele Krajowej Izby Klastrów Energii odwiedzili m.in. Noor Energy 1 największą na świecie skoncentrowaną w jednym miejscu elektrownię słoneczną, wykorzystującą najnowocześniejsze technologie do pozyskiwania energii. Elektrownia będzie wspierać strategię Dubai Clean Energy 2050, mającą na celu zwiększenie udziału czystej energii do 25% do 2030 roku i pozwoli na zaoszczędzenie 1,6 mln ton CO2.
– Jeśli ktoś chce powiedzieć, że zielone technologie w energetyce są niedojrzałe musi przyjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i zobaczyć wielkie systemowe instalacje energetyczne OZE. W naszej obecności Huawei podpisał umowę z SEPCO III Electric Power Construction na budowę projektu magazynowania energii o mocy 1300 MWh w Arabii Saudyjskiej. – dodaje Albert Gryszczuk.
Na zakończenie Global Digital Power Summit 2021, Huawei Digital Power rozświetliło Burj Khalifa, najwyższy budynek na świecie i kultowy punkt orientacyjny w Dubaju, aby zainspirować społeczności międzynarodowe do przyspieszenia zielonej transformacji i wspólnego budowania niskoemisyjnego i inteligentnego społeczeństwa.