Rozwój technologii sprawia, że miasta stają się coraz bardziej nowoczesne, a modernizowane elementy ich infrastruktur zaczynają gromadzić cenne dane. Dane te jednak są zazwyczaj wykorzystywane osobno w poszczególnych obszarach, takich jak transport, energetyka, oświetlenie, ochrona środowiska czy zdrowia. Rzeczywiste i zauważalne przez mieszkańców korzyści pojawiają się dopiero w chwili, gdy następuje synergia tych wcześniej niepowiązanych zbiorów danych.
Pilotażowa instalacja urządzeń i systemów służących do stworzenia sieci inteligentnej w obszarze miasta Siechnice, na którym operatorem systemu dystrybucyjnego jest spółka ESV, jest realizowany od 2018 roku. Wtedy to została podpisana z Ministrem Energii umowa na dofinansowanie projektu „Smart City Siechnice”. Głównym założeniami tego ambitnego przedsięwzięcia było:
– Zmniejszenie emisyjności gospodarki,
– Rozwijanie i wdrażanie inteligentnych systemów dystrybucji działających na niskich i średnich poziomach napięcia,
– Wsparcie budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych o charakterze pilotażowym i demonstracyjnym.
A jak to wygląda w praktyce? Siechnice i Grupa energetyczna ESV S.A. członek Krajowej Izby Klastrów Energii, pokazują, że nowoczesne i inteligentne miasto jest jak najbardziej możliwe w naszych warunkach: