W Boguszowie-Gorcach odbyło się szkolenie Społeczności energetyczne w Polsce – korzyści płynące z energetyki rozproszonej dla samorządów i przedsiębiorców”

W Boguszowie-Gorcach odbyło się szkolenie Społeczności energetyczne w Polsce – korzyści płynące z energetyki rozproszonej dla samorządów i przedsiębiorców”

W dniach 23-24.05.2024, w Boguszowie-Gorcach, odbyło się zorganizowane przez Wałbrzyski Klaster Energii i Wodoru szkolenie warsztatowe „Społeczności energetyczne w Polsce – korzyści płynące z energetyki rozproszonej dla samorządów i przedsiębiorców”. Dwudniowe spotkanie, połączone z warsztatami, otworzył Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Starosta, Leonard Górski. Przy realizacji tego wydarzenia udział też wzięli: Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE, Zklaster, Legnicki Klaster Wodoru i Energii Lklaster i Gryficki Klaster Energii.

W czasie warsztatów prelegenci poruszali wiele zagadnień, m.in.:

  1. Dlaczego samorządom tak zależy na budowaniu klastrów?
  2. Co dzieje się w Unii Europejskiej w kontekście społeczności energetycznych? Jak na tworzenie rynku energii rozproszonej mogą skorzystać samorządy i przedsiębiorcy?
  3. Jak rozwijająca się elektromobilność wpływa na ten obszar?
  4. Jak przebiega rozwój klastrów?
  5. Co przyniesie nam rejestracja klastrów w Urzędzie Regulacji Energetyki i jakie korzyści z tego wynikną?
  6. Jak zlecić przygotowanie najlepszej koncepcji rozwoju klastra? Jakie są pierwsze kroki w tworzeniu klastrów i dlaczego w ogóle to robimy?

Wśród prelegentów znaleźli się najlepsi eksperci:

Joanna Tokarczuk, Wiceprezeska Stowarzyszenia Energii i
Wodoru Wklaster
Agnieszka Spirydowicz, Prezeska Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej
Tomasz Drzał, Dyrektor Zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE
Łukasz Szeląg, Inicjator powołania Fundacji na Rzecz Rozwoju Polski Zachodniej.
dr Przemysław Łonyszyn, dr nauk o Ziemi, socjolog, specjalista od rozwoju miast i regionów. Autor kanału na YouTube zajmującego się promocją nauki: „Okiem Doktora”.
dr Marek Jaskólski, dr Nauk o Ziemi i Środowisku – pracuje w Centrum Badań nad Wyzwaniami Ekologicznymi i Energetycznymi przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM).
Jarosław Gryza, Dyrektor Zarządzający Zielone Elektrociepłownie SP. z o.o.
Marcin Szewczyk, Właściciel firmy doradczej MS-KONSULTING. Od 2024 r. członek Fundacji na Rzecz Rozwoju Polski Zachodniej.