Gminy powiatu gnieźnieńskiego i lokalni przedsiębiorcy podpisali dziś porozumienie energetyczne – to Wielkopolski Klaster Energii, który zakłada budowę niezależnego lokalnego rynku energii, a co za tym idzie bezpieczeństwo energetyczne i niższe rachunki za prąd – wszystko to dzięki odnawialnym źródłom.
Wschodnia Wielkopolska przyszłość opiera na odnawialnych źródłach energii, elektro mobilności i wodorze. Do Konina i Turku – regionalnych liderów „zielonego ładu” chce dołączyć Gniezno. Wielkopolski Klaster Energii skupia dziewięć gmin powiatu oraz lokalnych przedsiębiorców.
Klaster jest taką demokratyczną przestrzenią, w ramach której będziemy dyskutować i wypracowywać optymalne inwestycje. Jest to kluczowe, jeśli chodzi o energetykę rozproszoną, aby zużywać energię możliwie blisko miejsca jej wytworzenia – mówi Mikołaj Kołodziejczak, koordynator Wielkopolskiego Klastra Energii, prezes Polskiej Grupy Wodorowej.
Znaczenie lokalnych jednostek wytwórczych zwiększa się wraz z rozwojem technologii. Wspólna budowa instalacji fotowoltaicznych, wiatraków czy biogazowni może przynieść mieszkańcom powiatu gnieźnieńskiego szereg korzyści. To przede wszystkim stabilizacja bezpieczeństwa energetycznego, nowe miejsca pracy czy niższe rachunki za prąd.
Klastry energii są znakomitą odpowiedzią na wysokie ceny energii, jakie mamy w tej chwili. Zarządzanie energią na niedużym obszarze, jakim jest klaster jest po prostu tańsze, odciąża też krajowy system energetyczny – tłumaczy Tomasz Drzał z Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE.
W skład Wielkopolskiego Klastra Energii wchodzi Łubowo. W tej liczącej ponad sześć tysięcy mieszkańców gminie już prowadzone są inwestycje w zakresie odnawialnych źródeł energii. To powstająca farma słoneczna w Fałkowie.
Żebyśmy zespołowo mogli pozyskiwać środki unijne, a w zespole jest łatwiej. Żebyśmy nie musieli wyłączać oświetlenia ulicznego, jak to się dzieje w wielu dużych miastach – mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.
Zysków z „zielonych inwestycji” w regionie można spodziewać się najwcześniej za kilka lat. Pierwsze klastry energii powstały w latach 70. ubiegłego wieku w Skandynawii. Obecnie przeżywają one gwałtowny rozwój na świecie. W Polsce działa około 150 tego typu porozumień.