Krajowa Izba Klastrów Energii partnerem konferencji dla klastrów w Dusznikach (3-4 września)

Krajowa Izba Klastrów Energii partnerem konferencji dla klastrów w Dusznikach (3-4 września)

Silna reprezentacja KIKE uczestniczyła w dwudniowej Konferencji dla Klastrów Energii w Dusznikach-Zdroju. Wśród wielu ciekawych wydarzeń, nie zabrakło również prelekcji ekspertów blisko związanych z naszą Izbą.

  • Daniel Raczkiewicz mówił o koncepcji gminy samowystarczalnej energetycznie
  • Michał Baranowski poprowadził wykład na temat przyszłości elektromobilności w Polsce i na świecie

Warto podkreślić, że pierwsze wystąpienie konferencji było udziałem Ministra Ireneusza Zyski – Pełnomocnika Rządu ds. OZE. Z jego ust padła bardzo ważna deklaracja.  Już niedługo powstanie nowelizacja ustawy o OZE dla klastrów energii. Założenie jest takie, że klastry mają odpowiadać za zarządzanie lokalną siecią i w ten sposób odciążą operatorów sieci dystrybucyjnej i przesyłowej. Według rządowego pełnomocnika ds. OZE klastry powinny wziąć na siebie zwłaszcza rozbudowę sieci niskiego napięcia, szczególnie z zastosowaniem technologii smart grid, a także mogą rozwijać modele biznesowe uwzględniające rozliczanie taryf z zastosowaniem blockchainu.

Dziękujemy serdecznie Burmistrzowi Miasta Duszniki-Zdrój za gościnę! Tym bardziej, że dla klastrowiczów, zarówno udział, jak i zakwaterowanie były bezpłatne. Widzimy się ponownie, w tej pięknej miejscowości, jeszcze w tym roku.